Our Grandfathers

 

Ancestor's Name / Unit

Tent 2 Member Relationship

Albrand, Paul Fredrich

Seaman Quartermaster USS Cyane

Ute Gertrud Meyer Ullrich g-grandfather
Sandra Schulze  2nd g-grandfather

Bailey, Gilbert

6th MI Cavalry

Norma Overton  2nd g-grandfather 

Baker, John

8th IL Infantry

Jacalyn Vohlken g-grandfather

Barnett, Clarady

6th MO Cavalry

Lorraine Smith 3rd g-grandfather

Beals, Benjamin   

67th NY Infantry

 

Judith Corrigan

g-grandfather

Marilyn Dietz

g-grandfather

Bennett, Christopher

13th TN Cavalry

Debra Rooke

g-grandfather

Bricker, Edwin G   

1st IA Cavalry

* Marlene Hansen

Tent 58 (Comrade)

g-grandfather

Burch, Charles

13th KS Infantry

 

Joanne Bailey-Boorsma

2nd g-grandfather

Kara Boorsma

3rd g-grandfather

Delaney, James

15th MI Infantry

Bethany Hoover

2nd g-grandfather

Delong, John

67th OH Infantry

Beverly Summers

2nd g-grandfather

Dresen, Andreas (Andrew)

48th WI Infantry

Sheri Szymczyk

3rd g-grandfather

Duncan, William

16th MO Cavalry

Jane Larson

Tent 59 (Comrade)

g-grandfather

Eckert, Conrad

27th IN Infantry

 

* Jean Sowa

grandfather

Claudia Wojciakowski

g-grandfather

Edlin, William

1st MI Sharp Shooters

Norma Overton

3rd g-grandfather

Everhart (Everheart), Andrew

1st MI Eng & Mech

Ginger L. Bish

2nd g-grandfather

Fosdick, James Hubbell

49th MA Vol. Inf.

Jacalyn Vohlken

g-grandfather

Galloway, Andrew

24th NY Cavalry

Patricia Galloway

2nd g-grandfather

Galloway, William Henry

184th NY Infantry

Patricia Galloway

g-grandfather

Gillett, Burlin O

14th NY Infantry

Judith Wiers

g-grandfather

Goodwill, Ephraim

11th IN Lt. Art. & 18th IN Lt. Art. - DOW

* Dawn Robinson

2nd g-grandfather

Gothiea, Joseph

41st WI Infantry

Lucille Read

g-grandfather

Hale, Harvey H

34th IN Infantry

Colleen Armstrong

2nd g-grandfather

Hall, Jr, Horatio Nelson

15th NH Infantry

 

Jane Elizabeth Hall

g-grandfather

Susan M. Norder

g-grandfather

Hamilton, Isaiah B   

1st MI Eng & Mech

Cynthia Wentzloff

2nd g-grandfather

Hanna, James

3rd MI Infantry

   

Carole Grube

g-grandfather

Jennifer Yarbrough

2nd g-grandfather

Joanna Yarbrough

2nd g-grandfather

Patricia Yarbrough

g-grandfather

Haskin, Alonzo

5th MI Cavalry

* Marie Velting

g-grandfather

Hole, John Bartlett

152nd OH Nat'l Grd

Bethany Hoover

2nd g-grandfather

Huff, John Bogart

6th MI Cavalry

 

Jane Elizabeth Hall

g-grandfather

Susan M. Norder

g-grandfather

Hurlbutt, Nehemiah L

27th MI Infantry

    

Joyce Hulbert-Barreto

2nd g-grandfather

Elizabeth Marie Beach 

3rd g-grandfather

Barbara Dumler

3rd g-grandfather

Jane Elizabeth Hall

2nd g-grandfather

Susan M. Norder

2nd g-grandfather

Irwin, James Stewart

13th MI Light Art.

June Force

g-grandfather

King, John L

55th OH Infantry

Norma Overton

2nd G-grandfather

Kiser, Lewis

68th OH Infantry

Bethany Hoover

3rd g-grandfather

Klingensmith, William R  NO

211th PA Infantry (KIA)

Yvonne Chivis

2nd g-grandfather

Lewis, Peter

1st NY Light Art

Dorotha Simmons

Piechocki

2nd g-grandfather

Livingston, George

3rd WV Cavalry

Katherine Cook

2nd g-grandfather

Lobdell, Philip F    JB

107th NY Infantry

 

Joanne Bailey-Boorsma

2nd g-grandfather

Kara Boorsma

3rd g-grandfather

Lovejoy, Lewis T

3rd MI Infantry

 

Theresa Netherton

2nd g-grandfather

Ginger L Bish

3rd g-granduncle

McCoy, Charles W     

124th NY Infantry

Charlotte Dumont

g-grandfather

Miller, John J 

3rd MI Infantry

Dian Thomas

g-grandfather

Newman, John     JB

73rd OH Infantry

 

Joanne Bailey-Boorsma

2nd g-grandfather

Kara Boorsma

3rd g-grandfather

Newson, Horace

21st MI Infantry

Patricia Galloway

g-grandfather

Newson, William

21st MI Infantry

Patricia Galloway

2nd g-grandfather

Patten, Lewis S

151 IN Infantry

Nancy Starr

2nd g-grandfather

Read, James F

10th MI Cavalry

Lucille Read

g-grandfather

Rhoades, Samuel 

4th MI Infantry

Dian Thomas

g-grandfather

Rockwell, Horace B

22nd MI Infantry

Wenda Rae Fore

g-grandfather

Round (Rounds), Lorenzo Dow

15th MI Infantry

Clara Vickers

2nd g-grandfather

Rowe, Frederick 

12th WI Lgt Art

Sally Redinger

Tent 58 (Comrade)

2nd g-grandfather

Ryan, Roswell Henry  

142nd NY Infantry

Shelley Brinker

2nd g-grandfather

Sanderson, Francis

27th MI Infantry

Bobi J. Foster

3rd g-grandfather

Seigel, Bartley     

8th MI Infantry

Kathleen Meneghin

2nd g-grandfather

Sharp, Milo G      

29th OH Infantry

 

Judith Corrigan

g-grandfather

Marilyn Dietz

g-grandfather

Sherwood, Harlow

3rd NY Lgt Art

Sally Redinger

Tent 58 (Comrade)

2nd g-grandfather

Sible, William O

25th MI Infantry

 

Aryelle Paige Sible (duv)

3rd g-grandfather

Dorotha Simmons

Piechocki

1st cousin 4x removed

Simmons, Benjamin Wheeler

146th NY Vol

Dorotha Simmons

Piechocki

2nd g-grandfather

Simmons, Peter

12th MI Infantry

Wenda Rae Fore

g-grandfather

Sittser, Adelbert J

13th MI Infantry

* Maxine McKinnon

grandfather

Slocum, James E 

3th MI Infantry

Dottie Woodard

g-grandfather

Spencer, Robert B

84th NY Infantry

Laura Schmidt

g-grandfather

Springer, John

1st CO Vol. Cavalry

 

Constance Larson

g-grandfather

Jane Larson

Tent 59 (Comrade)

2nd g-grandfather

Stewart Sr, Jacob Reason

147th IN Infantry

Bethany Hoover

3rd g-grandfather

Stoneking, Edward

2nd WV Cavalry

Katherine Cook

2nd g-grandfather

Strong, Haydon E    

25th MI Inf

Enid Weston

Tent 1, MN (Comrade)

g-grandfather

Stubbs, Stillman

37th IL Infantry

Katherine M Ballard

3rd g-grandfather

Trimmer, James

8th MI Cavalry

Janice Davis

Tent 58 (Comrade)

3rd g-grandfather

Turner, Wesley

16th KS Cavalry

Katherine Cook

2nd g-grandfather

VanBuskirk, Michael

27th IN Infantry

 
* Jean Sowa

grandfather

Claudia Wojciakowski

g-grandfather

Wilcox, Alexander Clark

5th MI Infantry

Cheryl Bignall

2nd g-grandfather

Youngs, Alanson

25th MI Infantry

 

Dorotha Simmons

Piechocki

2nd g-grandfather

Suzanne Carpenter

2nd g-granduncle

    *  deceased

   

Our "Uncles" and "Cousins"

 

Ancestor's Name / Unit

Tent 2 Member Relationship

Barker, George

15th U.S. Infantry

Jacalyn Vohlken

2nd g-granduncle

Burlingame, Merrick H

8th MI Cavalry and 19th Reg Vets Reserve Corps

Dorotha Simmons

Piechocki

2nd g-granduncle of husband, Jerry Piechocki

Campbell, Charles Amasa

2nd CT Heavy Artillery

Jacalyn Vohlken

2nd g-granduncle

Campbell, Leander

11th CT Infantry

Jacalyn Vohlken

2nd g-granduncle

Dart, Freeman

14th OH Infantry

Nancy Starr

 

3rd g-granduncle

Delong, Peter

67th OH Infantry

Beverly Summers

2nd g-granduncle

Everhart (Everheart), Levi

17th MI Infantry

Ginger L Bish

2nd g-granduncle

Everhart (Everheart), William

1st MI Eng & Mech

Ginger L Bish 2nd g-granduncle

Haight, Sidney and James

1st MI Sharpshooters

Susan Norder 1st cousins 4x removed of husband, John Norder

Hall, Adna P

13th MA Infantry

 

Elizabeth Marie Beach 2nd g-granduncle
Barbara Dumler 2nd g-granduncle
Jane Elizabeth Hall g-granduncle
Susan Norder g-granduncle

Heydenberk, Daniel

4th MI Cavalry

Ginger L Bish half 2nd g-granduncle

Heydenberk, Marquis

14th MI Infantry

Ginger L Bish 2nd g-granduncle

Heydenberk, William

1st MI Eng & Mech

Ginger L Bish half 2nd g-granduncle

Higley, Solomon G

12th MI Infantry

Wenda Fore 2nd g-granduncle

Higley, William Henry

12th MI Infantry

Wenda Fore 2nd g-granduncle

Hunt, Herman

21st MI Infantry

Dorotha Simmons Piechocki 1st cousin 3x removed

Lovejoy, Benjamin

21st MI Infantry

 

Ginger L Bish 3rd g-granduncle

Theresa Netherton

3rd g-granduncle

Meabon, Peter Stillman

1st MI Lgt Artillery

Dorotha Simmons Piechocki 2nd g-granduncle

Newson, James W

21st MI Infantry

Patricia Galloway 2nd g-granduncle

Norris, Wesley W

43rd IN Infantry

Bernadette Butgereit 3rd g-granduncle

Patten (Patton), Henry     

151st IN Infantry

Nancy Starr 2nd g-granduncle

Patten (Patton), Joseph    

151st IN Infantry

Nancy Starr 2nd g-granduncle

Richmond, Albert

13th MI Lgt Artillery

Dorotha Simmons Piechocki 2nd g-granduncle

Richmond, James

103rd Ohio

Dorotha Simmons Piechocki 2nd g-granduncle

Rockwell, Charles G

56th (old) Mech Fusilers, IL Infantry

Wenda Rae Fore g-granduncle

Sharp, Amos V

145th PA Infantry

Judith Corrigan g-granduncle
Marilyn Dietz g-granduncle

Sharp, Francis R

27th MI Infantry 

Judith Corrigan g-granduncle
Marilyn Dietz g-granduncle

Sharp, James Everett 

196th OH Infantry 

Judith Corrigan g-granduncle
Marilyn Dietz g-granduncle

Sherman, Amos

44th IL Infantry

Dorotha Piechocki 3rd g-granduncle

Sherman, Clark

44th IL Infantry

Dorotha Piechocki 3rd g-granduncle

Sooy, Andrew

124th OH Infantry

Ginger L Bish

2nd g-granduncle

Snyder, George W

19th MI Infantry and 17th Veteran Reserve Corps

Dorotha Simmons

Piechocki

1st cousin 4x removed of husband, Jerry Piechocki

Snyder, John W

19th MI Infantry

Dorotha Simmons

Piechocki

half 2nd g-granduncle of husband, Jerry Piechocki

Snyder, Josiah

99th OH Infantry

Dorotha Simmons

Piechocki

1st cousin 4x removed of husband, Jerry Piechocki

Snyder, William H

81st OH Volunteer Infantry

Dorotha Simmons

Piechocki

1st cousin 4x removed of husband, Jerry Piechocki

Sooy, Japheth

124th OH Infantry

Ginger L Bish 2nd g-granduncle

Sooy, Samuel

2nd OH Cavalry

Ginger L Bish 2nd g-granduncle

Strong, Henry

6th MI Cavalry

Enid Weston g-granduncle

Strong, Hiram

12th MI Infantry

Enid Weston g-granduncle

Strong, Howell

12th MI Infantry

Enid Weston g-granduncle

Stubbs, Wesley

8th IL Cavalry

Katherine Hoover Ballard 3rd g-granduncle

Wood, Dr. James

12th IN Cavalry

Ginger L Bish 3rd g-granduncle

Wood, Selden

1st MI Eng & Mech

 

Elizabeth Marie Beach 3rd g-granduncle
Barbara Dumler 3rd g-granduncle
Jane Elizabeth Hall 2nd g-granduncle
Joyce Hulbert-Barreto 2nd g-granduncle
Susan Norder 2nd g-granduncle

Youngs, Peter

16th MI Infantry

 

Dorotha Simmons Piechocki 2nd g-granduncle
Suzanne Carpenter 2nd g-granduncle

    *  deceased

   
Contents & Graphics Copyright © Daughters of Union Veterans of the Civil War, 1861-1865